امسال تکرار نخواهد شد

اگر می‌خواهید کار بزرگی بازندگی خود انجام دهید. اگر می‌خواهید بیشتر داشته باشید، بیشتر به دست آورید و بیشتر از آن چیزی که سایر افراد در زندگی‌شان می‌خواهند، می‌خواهید. اگر رؤیاهای غیرمعمولی، آرمان‌های بزرگ و تمایل به انجام کاری قابل‌توجه در زندگی خوددارید. این کتاب را بخوانید و آن را تمرین کنید.
خلق بهترین سال زندگی

نوشته دارن هادری، قسمت اول

خلق بهترین سال زندگی

    اگر می‌خواهید کار بزرگی بازندگی خود انجام دهید. اگر می‌خواهید بیشتر داشته باشید، بیشتر به دست آورید و بیشتر از آن چیزی که سایر افراد در زندگی‌شان می‌خواهند، می‌خواهید. اگر رؤیاهای غیرمعمولی، آرمان‌های بزرگ و تمایل به انجام کاری قابل‌توجه در زندگی خوددارید. این کتاب را بخوانید و آن را تمرین کنید.

این کتاب ۸ گام عملی دارد و در آخر هر فصل تمرین عملی آن آورده شده است که چند نمونه از این تمرینات در اینجا ذکرشده است.

گام اول

چرا، بسیار مهم‌تر از چگونه است!

   مهم‌تر از اینکه بدانید چگونه باید یک کار را انجام دهید، این است که چرا باید آن کار را انجام دهید.

   متأسفانه اغلب برای شروع کاری، خودمان را درگیر این می‌کنیم که چگونه می‌توانم آن کار را انجام دهم، چگونه سختی این کار را تحمل‌کنم و سؤالاتی از این قبیل ، اما کمتر از خودمان می‌پرسیم چرا می‌خواهم این کار را انجام دهم؟ وقتی‌که درگیر چگونگی شویم در مسیر رسیدن به هدف و کارمان اگر سختی پیش آید سریع جا می‌زنیم.

نیچه می‌گوید: کسی که در زندگی‌اش چرایی برای انجام دادن دارد، می‌تواند از پس هر چگونگی برآید.

   وقتی‌که چرایی را بدانیم ایده‌هایی برای چگونگی هم به ذهنمان می‌آید. پس اگر ندانیم دنبال چه چیزی هستیم، هیچ‌گاه به آن نمی‌رسیم. با این برنامه به شما کمک خواهم کرد به جسورانه‌ترین اهدافی که رؤیایش را در سر می‌پرورانید، دست‌یابید. برای شروع در این مسیر اول‌ازهمه نگاهی جدی به خودتان بیندازید و با خود قدیمی‌تان خداحافظی کنید. با این برنامه دیگر زندگی‌تان مثله قبل نخواهد بود. پس حتماً در این راه جدی و مصمم باشید. هم‌اکنون وقت آن است رفتارهای جدیدی در خودتان ایجاد کنید، مهارت‌های جدید کسب کنید و درراه تغییر و رسیدن به اهدافتان انعطاف‌پذیر، ثابت‌قدم، مصمم و متعهد باشید و مهم‌تر از همه دست به اقدام بزنید.

   دعوت به اقدام : من…………………..…… با تمام وجودم متعهد می‌شوم که دیگر نگذارم هیچ‌چیز مانع استقامت و پشتکارم شود. دیگر نمی‌گذارم فرصت‌هایی. که برای پیشرفتم پیش می‌آید، در نطفه خفه شود و استعداد فوق‌العاده‌ای که در درونم قرار دارد، خاموش شود. اجازه نخواهم داد استعدادهایی که می‌توانند، من را به سمت رؤیاهایم پیش ببرند و باعث شوند در زندگی خودم یا خانواده‌ام یا حتی جهان اطرافم تفاوتی ایجاد کنم، نابود شوند. متعهد می‌شوم که این برنامه بهترین سال زندگی را کامل کنم و تا آخر آن پیش بروم.  هرروز از این برنامه که باعث می‌شود موفقیتم ساماندهی شود، استفاده می‌کنم. اطمینان دارم که این برنامه من را به سمت هدف‌های بزرگ و جاه‌طلبانه‌ام خواهد برد.

گام دوم

بازیابی سالیانه

جرج سانتایانا: کسانی که قادر نباشند از تاریخ تجربه کسب کنند، محکوم‌به تکرار آن هستند.

   تاریخ اغلب تکرار می‌شود، اما می‌توانیم از درس گرفتن از پیروزی‌ها و شکست‌های قبلی خود نتیجه متفاوت و بهتری رقم بزنیم. مطمئناً شما هم قبلاً هدف‌گذاری کرده‌اید اما همیشه موفق نبودید و گاهی در هدف‌گذاری دچار شکست شده‌اید در ادامه پنج دلیلی که باعث می‌شود در هدف‌گذاری شکست بخوریم را برایتان آورده‌ام.

 • فقط آرزوی رسیدن به هدفی را داشتن. در اینجا باید اشاره‌کنم به افرادی که فکر می‌کنند صرفاً داشتن آرزویی کافی است تا به اهدافشان برسند. اول سال فهرستی از اهداف را تهیه می‌کنند و بدون هیچ تلاش و اقدامی توقع دارند که وقتی به آخر سال می‌رسند رسیدن به اهدافشان را جشن بگیرند.
 • نامشخص بودن اهداف. اهدافی را که در ذهن داریم باید کاملاً مشخص و دارای زمان بندی باشند و بدانیم دقیقاً چه چیز می‌خواهیم.
 • فقط و فقط حرف. درست است که اعلام کردن و جار زدن هدف‌هایتان قدم اول است اما بعدازآن باید بنشینید و برنامه و نقشه‌ای برای رسیدن به آن‌ها بریزید و دست به عمل بزنید.
 • بسط ندادن. باید دستورها و راه‌های مخصوص به خودتان را برای رسیدن به اهدافتان را داشته باشید
 • نداشتن پشتوانه. به این فکر کنید که برای رسیدن به هدفتان به حمایت چه افراد و چه منابعی نیاز دارید.

   اغلب افراد هرسال برای سال جدید برنامه می‌ریزند و هدف‌گذاری می‌کنند اما قبل از آن باید سال قبل خود را موردبررسی قرار دهیم و اگر اشکالاتی داشتیم و یا موانعی بر سر راهمان بوده را شناسایی کنیم و برای شروع سال جدید آن‌ها را برطرف کنیم.

برنامه‌ریزی کن! اقدام کن! بازنگری کن و اصلاح کن!

   دیوانگی این است که کاری را مدام انجام بدهیم و هر بار انتظار متفاوتی داشته باشیم. برای اینکه عملکرد سالی که گذشت را بررسی کنیم به تمرین زیر مراجعه کنید تا بتوانید برای سال جدید بهتر برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کنید.

 دعوت به اقدام  و تمرین بنویسید:

 • ده اتفاق مهم که در سال گذشته برایتان افتاده.
 • به  سه چیزی که در سال گذشته به آن‌ها رسیدید و افتخار می‌کنید.
 • سه درس مهم که در سال گذشته یاد گرفتید.
 • سه پیشرفتی که در سال گذشته در امور شخصی  به دست آورده‌اید.
 • اگر به شما فرصتی دوباره داده می‌شد. سه‌کاری که طور دیگری انجام می‌دادید تا اشتباهات گذشته تکرار نمی‌شد چه بودند.
 • عواملی که در سال گذشته بیشترین تأثیر را بر شما داشتند.
 • بهترین تصمیمی که در سال گذشته اتخاذ کردید.
 • مهربانانه‌ترین کاری که در سال گذشته انجام دادید.
 •  بزرگ‌ترین ریسکی که سال گذشته کردید.
 • مهم‌ترین رابطه‌ای که سال گذشته برقرار کردید.
 • در یک جمله تجارب سال قبل خود را  توصیف ‌کنید.
 • سه‌کاری که امسال باید کمتر انجامشان ‌دهید.
 • سه‌کاری که امسال باید بیشتر انجامشان دهید.
 • سه‌کاری که لازم است انجام آن را کاملاً متوقف کنید.

 

در قسمت بعد چند گام دیگر را با هم بررسی میکنیم.

هر روز بهترین خود باشیم

سمیرا براهوئی

  

برای انتشار در شبکه های اجتماعی از دکمه های روبه رو استفاده کنید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
سمیرا براهوئی

سمیرا براهوئی

مدرس شخصیت شناسی و توسعه فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *