فکری T – احساسی F

قبلاً نمی‌دانستم دلیل برخی رفتارها چیست و چرا برخی به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، گفتگو می‌کنند، اطلاعات می‌دهند و اطلاعات می‌گیرند و به راحتی شبکه‌های ارتباطی خود را گسترش می‌دهند. اما عده‌ای از افراد این توانایی را کمتر دارند. وقتی به محلی دعوت می‌شوند شروع‌کننده صحبت نیستند، آرام‌اند و آنچه خواسته‌شده را انجام می‌دهند

در قسمت قبل با ترجیح دوم یعنی حسی و شهودی آشنا شدیم و اکنون میرسیم به سومین پارامتر شخصیت شناسی:

روشی که بر حسب آن برای زندگی و کارمان تصمیم‌گیری می‌کنیم.

فکری T احساسی F

سومین بعد تیپ شخصیتی با تصمیم‌گیری ما و رسیدن ما به نتیجه‌گیری ارتباط دارد. همان طور که برای داشتن واکنش با دنیا دو راه و برای دریافت اطلاعات نیز دو روش متفاوت وجود دارد. برای تصمیم‌گیری نیز از دو روش استفاده می‌شود. که یکی روش فکری و دیگری روش احساسی است.

   فکری‌ها در تصمیم‌گیری‌های خودشان به صورت غیرشخصی برخورد می‌کنند و احساسی‌ها بر اساس ارزش‌های شخصی و آن چیزی که برای طرفین دارای اهمیت است تصمیم‌گیری را انجام می‌دهند. 

فکری
تصمیم گیری غیرشخصی

    فکری‌ها تصمیم‌هایی را دوست دارند که منطقی، قابل حل و حقیقی باشند. آنها با تحلیل کردن و با سبک و سنگین نمودن مدارک و شواهد موجود، هر چند برخلاف نظر خودشان تصمیم می‌گیرند. احساسی‌ها به همدردی، همدلی و مهربانی توجه دارند. فکری‌ها و احساسی‌ها متفاوت از یکدیگر هستند.

   شاید برای بعضی افراد تصمیم‌گیری در این خصوص که فکری یا احساسی‌اند بسیار دشوار باشد. نگران نشوید، همه اشخاص از هر دو ترجیح دارند. فکری‌ها هم دارای احساس و مهربانی هستند، همچنین برای خودشان ارزش‌هایی نیز دارند.  احساسی‌ها هم می‌توانند منطقی باشند. اما همان طور که بیان شد هر یک ما یکی از این دو ترجیح را به شکل طبیعی تری استفاده می‌کنیم و در آن بهتر ظاهر می‌شویم.

احساسی
تصمیم گیری شخصی

فکری و احساسی بودن هر دو، جز روش‌های منطقی هستند، تنها تفاوتی که دارند این است که هنگام تصمیم‌گیری از زوایای مختلفی به مسئله نگاه می‌کنند.

   فکری‌ها گاهی از اوقات می‌توانند آن قدر به حقیقت و تجزیه و تحلیل بپردازند که افرادی سرد و سنگ دل خطاب شوند و احساسی‌ها هم ممکن است آن قدر خودشان را درگیر همدلی و همدردی با افراد کنند که بیش از حد احساسی به نظر برسند. وقتی فکری‌ها و احساسی‌ها باهم برخورد پیدا می‌کنند، اغلب اوقات، احساسی‌ها از رفتار فکری‌ها عصبانی و رنجیده‌خاطر می‌شوند و در مقابل آن فکری‌ها نیز متوجه نمی‌شوند چرا احساسی‌ها این برخورد را داشته‌اند. در این بین تفاوت‌هایی میان زن‌ها و مردها نیز دیده می‌شود.

   و اکنون با توجه به اطلاعات دریافتی میتوانید ترجیح خود را مشخص کنید.

   
F – TN – SI – E

نکته: شما هر 8 ترجیح را در زندگی خود تجربه میکنید اما با 4 تا از این ترجیحات احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

INTJINFJISFJISTJ
INTPINFPISFPISTP
ENTPENFPESFPESTP
ENTJENFJESFJESTJ

هر روز بهترین خود باشیم

سمیرا براهوئی 

در ادامه با همراه باشید با آخرین ترجیح از ترجیحات تیپ شخصیتی به روش MBTI

برای انتشار در شبکه های اجتماعی از دکمه های روبه رو استفاده کنید

تصویر سمیرا براهوئی

سمیرا براهوئی

مدرس شخصیت شناسی و توسعه فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *