حسی S – شمی N

قبلاً نمی‌دانستم دلیل برخی رفتارها چیست و چرا برخی به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، گفتگو می‌کنند، اطلاعات می‌دهند و اطلاعات می‌گیرند و به راحتی شبکه‌های ارتباطی خود را گسترش می‌دهند. اما عده‌ای از افراد این توانایی را کمتر دارند. وقتی به محلی دعوت می‌شوند شروع‌کننده صحبت نیستند، آرام‌اند و آنچه خواسته‌شده را انجام می‌دهند.

در قسمت اول رمزگشایی با اولین ترجیح MBTI درونگرایی و برونگرای آشنا شدیم و حال به دومین ترجیح می پردازیم.

روشی که اطلاعات را از محیط پیرامون دریافت می‌کنیم.

حسی S شمی N

بعد دوم تیپ شخصیت بستگی به این دارد که ما معمولاً چه نوع اطلاعاتی را متوجه می‌شویم. برای بعضی از افراد این موضوع که یک اطلاعات چه هست دارای اهمیت است و برای بعضی دیگر چه می‌تواند باشد مهم است و این دو باهم تفاوت دارند.

   افرادی که اطلاعات را از طریق حواس پنج‌گانه خود به دست می‌آورند را نام حسی می‌دهند. این اشخاص به آن چیزی را که بشود دید، شنید، بویید، حس کرد، مزه کرد و یا تجربه کرد دوست دارند.

  حسی‌ها به لحظه اکنون توجه دارند، لحظه‌ای که در آن هستند و همچنین به موفقیت و شرایط موجود می‌نگرند و دوست دارند از آن چیزی که در حال وقوع است خبردار شوند.

   همان طور که گفته شد همه ما از تمام حواس پنج‌گانه خود برای دریافت اطلاعات استفاده می‌کنیم، اما بعضی از افراد به آنچه از یک موضوع برداشت و درک می‌کنند بیش از خود حقیقت موضوع توجه دارند. شاید افرادی را در اطرافیان خود داشته باشید که در گفتگوهای خود به این موضوع اشاره‌کرده باشند ما حس ششم داریم. بله این اشخاص از حس ششم خود بیش از حواس پنج‌گانه بهره می‌گیرند. به آنها شمی یا شهودی گفته می‌شود.

   شمی‌ها به آنچه درک می‌کنند و می‌فهمند اهمیت می‌دهند. دارای قدرت تخیل و تصور کردن نیز هستند و به صدای قلبشان در هنگام روبرو شدن با مسائل مختلف گوش فرا می‌دهند. همچنین آینده برایشان از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌خواهند بدانند چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد. آیا می‌توانند اتفاقات بهتری را برای خودشان رقم بزنند یا نه.

شمی
افراد دارای حس ششم

   نکته‌ای که باید به یادداشت این است که همه مردم در زندگی‌شان هم شمی و هم حسی هستند. شمی‌ها به خوبی از ارقام و آمار و اطلاعاتی که حواس پنج‌گانه به آنها می‌دهد آگاهی دارند و حسی‌ها هم می‌توانند منظور و معنای کلماتی که اشخاص می‌گویند را درک کنند و راه بهتری را برای حل مسائل پیدا کنند، یا موضوعی را حدس بزنند.

   حسی‌ها می‌توانند موضوعات زیادی را بررسی کنند و آنها را به خاطر بسپارند و شمی‌ها بهتر می‌توانند موضوع رخ داده شده را تفسیر کنند. حسی‌ها به جزییات توجه دارند، آنها به تصویر بزرگ می‌اندیشند. یک حسی و یک شمی ممکن است حادثه مشابهی را ببینند اما برداشتشان از آن کاملاً متفاوت است. شمی‌ها به حس ششم خود اعتماد دارند و کمتر از نقشه راهنما استفاده می‌کنند. اما یک حسی از روش‌های عملی استفاده می‌کند.

حسی
توجه زیاد به جزئیات

   نکته قابل‌توجه این است که حسی‌ها و شمی‌ها هر دو در سازمان‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. شمی‌ها به امکانات و احتمالات توجه می‌کنند اما حسی‌ها به واقعیت‌ها توجه دارند. این دو تیپ شخصیتی به موضوعات کاملاً متفاوتی توجه دارند. حسی‌ها و شمی‌ها دنیا را به طرز متفاوت نگاه می‌کنند ولی اغلب نمی‌توانند ارزش دیدگاه و نقطه‌نظرهای یکدیگر را درک کنند، اما در کنار هم یک تیم خوب را می‌توانند تشکیل دهند.

   و اکنون با توجه به اطلاعات دریافتی میتوانید ترجیح خود را مشخص کنید.

  
N – SI – E

نکته: شما هر 8 ترجیح را در زندگی خود تجربه میکنید اما با 4 تا از این ترجیحات احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

INTJINFJISFJISTJ
INTPINFPISFPISTP
ENTPENFPESFPESTP
ENTJENFJESFJESTJ

                                          

  هر روز بهترین خود باشیم   

    سمیرا براهوئی 

در ادامه سومین ترجیج را با هم بررسی می کنیم.

برای انتشار در شبکه های اجتماعی از دکمه های روبه رو استفاده کنید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
سمیرا براهوئی

سمیرا براهوئی

مدرس شخصیت شناسی و توسعه فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *